• 500g jeżyn
  • 75g cukru pudru
  • 300ml śmietany kremówkiNie ma to jak domowe lody. Najfajniejsze w nich jest to, że lody te przygotowuje się z tak niewielu składników.

Najlepiej smakują podane w pucharku z kruchymi lub migdałowymi ciasteczkami. Ja je przygotowywałam z myślą o dzieciach, które uwielbiają lody na patykach. Na zdjęciach są jeszcze mocno zmrożone, ale małe rączki już nie mogły się ich doczekać.

Przepis pochodzi z książki „Four ingredient cookbook“ Joanny Farrow. Moją małą modyfikacją było dodanie czarnej porzeczki, przez co były nieco mniej kremowe. Zamiast świeżych jeżyn można również użyć mrożonych. Należy wtedy jednak przedłużyć czas gotowania do 10 minut.

Sposób przygotowania:

Jeżyny umyć i oczyścić z szypułek. Włożyć owoce do garnka, dodać 30ml (około 2 łyżki) wody i cukier. Przykryć i dusić na małym ogniu przez około 5 minut, aż owoce lekko zmiękną.

Przełożyć owoce do sitka umieszczonego nad miską i przecisnąć całość za pomocą drewnianej łyżki. Odstawić do ostygnięcia.

Ubić śmietanę na puszystą masę, lecz tak, aby nadal nieco spływała z łyżki. Następnie zmiksować ją z wystudzonymi owocami na purée, przełożyć do plastikowego płaskiego naczynia nadającego się do mrożenia, i odstawić na 2 godziny lub aż masa będzie częściowo zamrożona. Po tym czasie rozgnieść całość widelcem (można użyć blendera), aby pozbyć się kryształków lodu i ponownie umieścić w zamrażalce na kolejne 4 godziny, powtarzając rozgniatanie widelcem po 2 godzinach (po tym czasie można przełożyć masę do pojemniczków na lody i dalej mrozić, do czasu aż miną 4 godziny). Jeśli są przygotowywane w sposób tradycyjny, wyłożyć lody do pucharków i podawać.

Smacznego!

lody jezynowe

lody jezynowe