• 20 dkg mąki
  • 3 żółtka
  • 3-4 łyżek gęstej śmietany
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżka spirytusu lub octu
  • 50 dkg bezsmakowego tłuszczu do smażenia np. tłuszcz kokosowy lub smalec
  • do posypania cukier puder z wanilią
  • bibuła lub ręczniki papierowe do osączeniaMam nadzieję, że Święta minęły Wam w spokojnej i rodzinnej atmosferze. Moje były tak rodzinne i tak intensywne, że nawet nie miałam kiedy zaproponować Wam nic na sylwestrową noc.

Mam jednak coś, co nie tylko nadaje się na tą niepowtarzalną noc, ale także na każdą imprezę karnawałową. Faworkowe róże, tak jak same faworki, to już chyba wszystkim znana przekąska. U mnie w domu robiło się je prawie na każdego domowego Sylwestra. Ponieważ niestety zostały one przez moją rodzinę trochę zapomniane, postanowiłam przypomnieć przepis i zaprosić do jego “wskrzeszenia”.

Tym przepisem chciałabym rozpocząć moje noworoczne blogowanie i życzyć Wam oraz Waszym rodzinom szczęśliwego, smacznego Nowego Roku pełnego uśmiechu i ciepłych myśli oraz spełnienia wszelkich postanowień i marzeń!!

faworkowe roze

faworkowe roze

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki na ciasto (od mąki, aż po spirytus) połączyć i zagnieść zwarte, dość elastyczne ciasto. Do zrobienia faworków ominąć proszek do pieczenia. Ciasto nie powinno się przylepiać do rąk. Odstawić na około 15 minut. Po tym czasie ciasto podzielić na 2 porcje. Jedną rozwałkować na cieniutki placek (drugą część zawijamy w folię spożywczą) podsypując lekko mąką. Wykrajać róże lub faworki. To samo uczynić z drugą częścią ciasta.

Róże:

Na rozwałkowanym cieście wykroić 3 różnej wielkości kółka (3 kółka na 1 różę). Ja biorę 2 szklanki różnej wielkości i kieliszek. Środek każdego kółka przyciskam lekko palcem i nacinam każde z nich w 4 miejscach nożem,aż do palca. Środek najwiekszego kółka smaruję lekko białkiem, kładę na nie mniejsze kółko (równiesz nacięte) tak, aby nacięcia się nie spotykały. Znowu smaruję środek i nakładam nacięte najmniejsze kółko, również tak, aby sie nacięcia nie spotykały. Na końcu przyciskam różę mocno na środku palcem tak, aby wszystkie kółka się dobrze połączyły.

roze przed pieczeniem

roze przed pieczeniem

Faworki:

Rozwałkowane ciasto pociąć wzdłuż na paski około 4×2 cm. Środek każdego paska naciąć wzdłuż (około 1cm). Jeden koniec paska przełożyć przez nacięcie i lekko naciągnąć. Nie naciagać za mocno, aby otwór się za bardzo nie powiększył.

faworki

faworki

Smażenie:

Na głębokiej patelni lub w garnku o grubym dnie rozgrzać tłuszcz. Róże smażyć układając je najmniejszym kółkiem do dołu. Po chwili je odwrócić.

roze smazenie

roze smazenie

Faworki smażyć również z obu stron, uważając aby się tylko zarumieniły a nie spiekły.

Kiedy się zarumienią, wyjąć na bibułę lub ręcznik papierowy do odsączenia. Podawać posypane cukrem pudrem.

Uwagi:

Z tego przepisu można zrobić zarówno faworki, jak i róże. Do przygotowania faworków należy jednak zrezygnować z proszku do pieczenia.