• ½ kg rabarbaru, obranego
  • ½ kg truskawek, umytych i odszypułkowanych
  • ½ kg cukru,
  • 2 łyżki rumu lub aromatu rumowego wymieszanego z wodą
  • 3 łyżeczki mioduSezon na rabarbar już w pełni a i truskawki krajowe zdążyły się już zadomowić na stolach, można więc sobie pozwolić na przygotowanie zapasów w postaci dżemu. Radzę przygotować go z podwójnej, potrójnej, czy nawet poczwórnej porcji, bo do zimy może nie doczekać.

Jeżeli lubisz bardzo słodkie dżemy, przygotuj według przepisu. Lubiącym nieco mniej cukru, radzę zredukować jego ilość. Ja użyłam 300g cukru i to było dla mnie w sam raz. Nie radzę jednak rezygnować z miodu, który nadaje dżemowi wspaniały aromat.

truskawki i rabarbar
truskawki i rabarbar

Autorką przepisu jest Nutinka

Sposób przygotowania:

Rabarbar pokroić na małe kawałki i zasypać go połową cukru. Truskawki w osobnym naczyniu zasypać drugą połową cukru. Obie części owoców polać rumem i odstawić na 2 godziny, aż puszczą sok. Po tym czasie wszystko razem wymieszać i zagotować mieszając od czasu do czasu. Odstawić na kilka minut. W tym czasie przygotować słoiki tj. umyć i wyparzyć.

Po chwili ponownie zagotować owoce i smażyć na małym ogniu często mieszając i odszumowując. Po około pół godziny dżem powinien być już gęsty, wtedy dodać miód, wymieszać i smażyć następne kilka minut.

Jeszcze gorący dżem przelać do słoików, dobrze zamknąć, odwrócić do góry dnem i przykryć ręcznikiem lub kocem, aby powoli stygły.

Smacznego!

dzem rabarbarowo-truskawkowy

dzem rabarbarowo-truskawkowy