• 1 kg jarmużu, świeżego (około 800g po umyciu i odcięciu końcówek)
  • 2 duże cebule
  • 3 łyżki oleju rzepakowego lub smalcu
  • szczypta gałki muszkatołowej (lub wedle upodobań)
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 4 kiełbasy lub kotlety z karkówki lub łopatki wieprzowej, podwędzanej
  • 300ml wywaru z warzyw
  • 2 łyżeczki soli
  • pieprzChociaż już niemalże od roku nie mieszkamy w północnych Niemczech, nadal zimą gości u nas typowa dla tego regionu potrawa, jarmuż z wkładką. Jest to jedna z ulubionych zimowych potraw mojego męża, który dodaje jarmuż do wielu posiłków. To w północnej części Niemiec bardzo popularne danie, którego nie może zabraknąć. Nierzadkie są coroczne spotkania w gronie przyjaciół na jarmużowe jedzenie.

Jarmuż z wkładką

Jarmuż z wkładką

Jarmuż w Niemczech dostępny świeży, ale też mrożony i w puszkach. Najlepszy do tej potrawy jest jarmuż świeży, ale jeśli nie dostaniecie, dobry będzie mrożony, który jednak oddaje nieco więcej wody. Jarmuż jest dobrym dodatkiem do mięs, ale można go też kombinować z różnymi warzywami jak np. ziemniaki, czy dynia. Warto go spożywać, ponieważ jest bogaty w witaminy i jest idealny na zimę. Warto o nim poczytać np. Tutaj A kolejny przepis na jarmuż, w postaci tarty znajdziecie TUTAJ.

Tarta z dynią i jarmużem

Tarta z dynią i jarmużem

Jarmuż z wkładką to duszony jarmuż z dużą ilością cebulki i przypraw z dodatkiem pelowanej i podwędzanej karkówki (Kasseler) lub łopatki wieprzowej. Często wkładką jest również kawał kiełbasy dodawanej przeważnie w całych pękach. Wegetarianie mogą z wkładki zrezygnować.

Sposób przygotowania- Jarmuż z wkładką:

Jarmuż umyć, usunąć twardą końcówkę (można na tym ugotować wywar i użyć do innego dania), a liście pokroić w cienkie paski. Cebulę obrać i pokroić w kostkę.

W dużym naczyniu do duszenia rozpuścić tłuszcz, po czym dodać cebulę i podsmażyć. Dodać gałke muszktołową i ziarna ziela angielskiego i lekko podsmażyć, a następnie dodać jarmuż, chwilę podsmażyć, przykryć i dusić na małym ogniu przez około 15 minut. Dodać mieso lub kielbase i dalej dusić przez około 30 minut, aż kapusta zmiękną. W polowie duszenia (gdyby kapusta zaczęła się przypalać, to wcześniej) dodać około 300ml wywaru i doprawić całość solą (ostroznie z iloscia)  i pieprzem, czy gałką muszkatołową. Podawać jako samodzielne danie lub z gotowanymi lub smażonymi ziemniakami.

Smacznego!