Smak Świąt zamknięty w słoiku.

Na tą marmoladę natrafiłam kiedy miałam dużo mandarynek do szybkiego wykorzystania. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Marmolada jest smaczna i bardzo prosta w przygotowaniu. W dodatku pachnie Świętami i słoiczek z nią nadaje się na słodki prezent dla najbliższych.

Zamiast mandarynek można użyć pomarańczy.

Przepis znaleziony na chefkoch.de

marmolada mandarynkowo-jablkowo-bananowa

marmolada mandarynkowo-jablkowo-bananowa

Składniki:

  • 4 jabłka
  • 2 banany
  • 500g mandarynek (moga być też pomarańcze)
  • duża szczypta cynamonu
  • 1 kg cukru żelującego 1:1

EDIT: Edytowałam wpis. W zależności od tego jakiego cukru żelującego użyjemy, możemy zmieniac ilość owoców. Cukier żelujący 1:1 wymaga kilograma owoców (nieco ponad 800ml soku) na kilogram cukru. Cukier 2:1 2 porcji owoców na porcję cukru a 3:1 3 porcji owoców. Zwróć więc uwagę na rodzaj cukru jaki używasz. Robiąc marmoladę wczoraj użyłam 3:1 i na 1,5kg owoców (1250ml soku) potrzebowałam 0,5 kg cukru żelującego.

Wykonanie pozostawiam bez zmian. Ilości w przepisie są na porcję z cukrem 1:1.

Przygotować około 4 słoiczków na marmoladę.

Z mandarynek wycisnąć sok (około 400ml). Jabłka obrać (około 400g), zetrzeć na tarce o grubych oczkach i razem z sokiem z mandarynek umieścić w garnku. Wymieszać i dodać rozgniecione widelcem banany.

Dodać cynamon, cukier żelujący i zagotować. Gotować około 6 minut. Rozlać do słoiczków i dobrze zakręcić. Odwrócić do góry dnem na jakieś 15 minut po czym ponownie odwrócić i sprawdzić, czy słoiki się dobrze zamknęły.

Wskazówki:

Można dodać trochę soku z cytryny, aby nieco „odświeżyć“ smak

Można również dodać odrobinę przyprawy piernikowej lub samych goździków, które po zagotowaniu się wyjmuje.

Słoiczki należy przed napełnieniem marmoladą dobrze wyczyścić. Dobrze im robi wypłukanie słoiczków i nakrętek wysokoprocentowym alkoholem.

Najlepszy jest cukier 3:1, ponieważ dzięki bananom marmolada jest sama w sobie dość słodka.