• 1kg ziemniaków
  • 1 jajko
  • 1 łyżka mąki pszennej
  • 100g mąki ziemniaczanej (lub wiecej)
  • sólNareszcie udało mi się zrobić listę zakupów na Święta. Sama nie wierzę, że to tak długo u mnie trwało, ale jakoś w tym roku przygotowania przebiegają u mnie bardzo opornie. No, ale lista jest i pozostaje mi tylko zrobić zakupy.

Kluski śląskie

Kluski śląskie

Tak sobie patrzę na moje propozycje na Święta i  myślę, że mało w nich dodatków do mięs. Coprawda u mnei na Wigilię ziemniaków nie ma, ale na obiad świąteczny juz przygotowuję coś ciekawego z kartofli. Często są to kartofle księżnej lub dobre ziemniaki pieczone. Tym razem proponuję Wam kluski śląskie, które doskonale pasują do każdego rodzaju mięsa, a także po prostu polane masłem.

Sposób przygotowania- kluski śląskie:

Ziemniaki ugotować (mogą być w mundurkach), po czym ewentualnie obrać i jeszcze cieple przecisnąć przez praskę. Kiedy całkowicie wystygną włozyć do miski i wygładzić. Wyjąć ¼  odłozyć na bok. W miejsce wyjętych ziemniaków dosypać tyle mąki, ile było ziemniaków. Dodać odłożone ziemniaki, jajko, a następnie zagnieść. Ciasto powinno być jednolite. Może się lekko kleić, ale jeśli sie klei za bardzo, należy dodać więcej mąki.  Ciasto podzielić na kulki nieco większe od piłki do golfa, każdą lekko spłaszczyć i palcem zrobić po środku niezbyt głęboki dołek. W dużym garnku zagotować wodę z solą. Wkładać kluski małymi porcjami i gotować około 5 minut, do momentu aż wypłyną na wierzch. Odsączyć z wody i podawać z mięsem, sosem lub polane samym masłem.

Smacznego!