Nazwa pierników pochodzi od pieprznej „piernej“ przyprawy. Piernik był w Polsce znany już w XVII wieku. Ciasto na pierniki było poddawane fermentacji trwającej nawet do kilku lat.

Podstawą ciasta na pierniki jest mąka, środki spulchniające, miód lub cukier oraz przyprawy korzenne a nawet anyżu czy pieprzu. Wszystko w zbliżonych do siebie ilościach.

Poprzez karmelizowanie środka słodzącego piernik uzyskuje specyficzny dla tego rodzaju ciasta aromat. Dzieki dodatkowi mąki żytniej i miodu, piernik pozostaje długo świeży.

Do ciasta można dodać bakalie i alkohol. Ciasto powinno przynajmniej kilka godzin leżakować.( źródło: „Kuchnia Polska- Dania na każdą okazję“ wyd. Reader’ s Digest)

Dla mnie przygotowanie ciasta na pierniki to znak, że już należy myśleć o Świętach. To czas przygotowań, ustalania Menu, zastanawiania się gdzie w tym roku te Śwęta spędzimy… Pieczenie pierników to dla mnie czas magiczny, spokojny. Włączam sobie kolędy, podśpiewuję i „bawię się“ w „pierniczenie“. Jest to też chwila dla mnie i mojej starszej córki, która lubi mi pomagać w kuchni. Niedługo też dołączy do nas nasze maleństwo… Już nie mogę się doczekać…

Może jeszcze nie jest pora na pieczenie pierników, ale najwyższy czas na przygotowanie niektórych rodzajów ciast.

Chciałabym się podzielić z Wami niektórymi przepisami na ciasta na pierniczki i pierniki. Niektóre z nich powinny leżakować i być pieczone jakiś czas przed Świętami, inne zaś mogą być przygotowane na tzw. ostatnią chwilę.