Przy okazji mojego kolejnego wpisu, chciałabym napisać kilka słów o kuchni Tajskiej. Niestety nigdy nie miałam okazji sama osobiście, na miejsu sprawdzić jak ta kuchnia smakuje. Pozostaje mi tylko otworzyć książkę z przepisami tejże kuchni i marzyć, że może kiedyś…

Oto, kilka informacji dotyczącej tej smacznej kuchni.

Kuchnia Tajlandzka uległa wpływom kuchni indonezyjskiej, chińskiej, hinduskiej i malajskiej. W dodatku wpływ na nią mieli również kupcy europejscy, którzy sprowadzali do Tajlandii przyprawy np. chili, które jest bardzo często używane.

Kuchnia ta uchodzi za kuchnię zdrową, świeżą, niskotłuszczową, ponieważ większość potraw jest przygotowywana w woku. Do potraw używa się mnóstwo ziół takich jak bazylia, trawa cytrynowa, kolendra, a także imbir i czosnek. Bardzo ważną przyprawą jest tajlandzki sos rybny, a głównymi składnikami potraw są ryż i makaron. Do dań podaje się najczęściej wodę, do tego wino, piwo, czy tajlandzką whisky.

chili

chili

W kuchni tajlandzkiej raczej nie ma odgórnie wyznaczonych stałych pór na jedzenie. Je się często i mało w formie przekąsek. Jedzenie można kupić wszędzie i nie jest raczej bardzo drogie. Jeżeli już szukać jakiegoś głównego posiłku, to jest nim posiłek wieczorny. Spożywane są wtedy różne potrawy, bez konkretnej kolejności, przy czym najważniejsze jest, aby one ze sobą harmonizowały. Łagodne danie jest uzupełniane jest pikantym, gotowane- smażonym itd. Często podaje się zupy, sałatki i sosy. Na końcu posiłku podawane są desery i owoce jak durian czy papaja.

Posiłek w Tajlandii, to okazja do spotkań i rozmów. Posiłki spożywa się za pomocą noża i widelca, chyba że jest to makaron, do którego używa się pałeczek. Czasami jednak najlepszym sposobem na jedzenie są palce. Na talerzu powinno się zawsze pozostawić odrobinę jedzenia, ponieważ pozostawienie pustego talerza uchodzi w Tajlandii za niegrzeczne. Gospodarz może uznać, że przygotował za mało jedzenia.

Mam nadzieję, że chociaż trochę, chociaż w wielkim skrócie, mogłam Wam przybliżyć tą smaczną kuchnię. Osobiście potrawy kuchni tajlandzkiej, jak w ogóle potrawy kuchni azjatyckiej, są dla mnie czymś, co mnie bardzo wciąga i co bardzo lubię. Lubię to połączenie smaków, czasami dla mnie dziwnych i niespotykanych.

Postaram się od czasu do czasu podzielić się z Wami jakimś smacznym przepisem z kuchni azjatyckiej. Jestem pewna, że wielu z Was już ją uwielbia. Ciekawa jestem też, czy Wy lubicie kuchnie azjatycką, co najbardziej lubicie, co Wam w niej przeszkadza…

Przy przygotowaniu tekstu korzystałam z książki „Asiatisch kochen“ wydawnictwa Lingen.