Kawę chyba każdy z na. Wielu z nas ja lubi lub nawet nie może bez niej żyć.

Kawa jest pozyskiwana z rośliny kawowca. Jej główne gatunki to arabica i robusta.  Dawniej była kawa uprawiana, prażona, mielona i pita jako mokka przez Turków. Dzisiaj już cały świat delektuje się espresso, cappuccino, Latte macchiato, irish coffee i wieloma innymi wariantami kawy.

kawa

kawa

Istnieje wiele powodów, dla których możemy delektować sie kawą z czystym sumieniem. Kawa jest napojem, który w „normalnych“ ilościach nie jest szkodliwy dla zdrowia. Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy podczas picia kawy jest jej pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Aby to stwierdzić nie potrzebne są żadne naukowe badania. Wystarczy sobie wyobrazić… kiedy robisz sobie małą przerwę na kawę odpoczywa zarówno twoje ciało jak i umysł. Jest to chwila na zapomnienie o stresie. Wspólna degustacja kawy wpływa również pozytywnie na komunikację międzyludzką. Nie ma nic bardziej relaksującego, jak wspólna pogawędka z przyjaciółmi przy kubku kawy. Każdy z nas zna zapewne te przyjemne uczucie na myśl o „kawce“. Więc dlaczego nie wypić jeszcze jednej?

Istnieją badania naukowe (mniej lub bardziej reprezentatywne) zajmujace się wpływem kawy na organizm ludzki. Według nich:

– kofeina ma działanie pobudzające. Już filiżanka kawy pobudza i wspomaga koncentrację.

– kawę można również zaliczyć do zalecanej ilości spożywanych w ciągu dnia płynów.

– kawa pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego i wydzielanie żółci, więc dobrze jest wypić filiżankę tego napoju tuż po jedzeniu, „na trawienie“. Pomimo, iż niektórzy ludzie reagują na kawę zgagą, pita w rozsądnych ilościach, nie ma ona negatywnego wpływu na żołądek.

– aktualne badania badają zawarte w kawie przeciwutleniacze. Mówi się o nich, że wyławiają z organizmu szkodliwe substancje

– istnieją badania, które potwierdzają, że niektóre substancje w kawie chronią przed rakiem. Między innymi powinna chronić przed rakiem nerek czy pęcherza i jelita grubego. W dodatku odpowiednia ilość kawy dziennie powinna chronic kobiety przed rakiem piersi. Kawa pobudza wydzielanie dopaminy, co powinno hamować rozwój choroby Parkinsona.

– niektóre badania potwierdzają, że kawa zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Jednak nie wiadomo jeszcze, co takiego w kawie jest, co ma takie właśnie działanie.

– kawa jako napój nie uzależnia. Uzależnić może kofeina w niej zawarta. Możliwe objawy odwyku to: znużenie oraz bóle głowy, które znikaja przeważnie po kilku dniach.

– kawa jest także używana w kosmetyce. Jako peeling działa ujędrniająco oraz oczyszczająco. Fusy kawy doskonale czyszczą zabrudzone ręce.

Tak więc kochani, siadajcie do stołu z przyjaciółmi, domownikami, czy współpracownikami i delektujcie się filiżanką ulubionej kawy. A może wolicie przygotować jakiś pyszny deser?