Co to takiego? To pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej ziemniaki, tak wygladają przynajmniej, są tylko lekko czerwone, w smaku słodkie i delikatne. Są dostępne już chyba na całym świecie, chociaż najbardziej rozpowszechnione są w strefie tropikalnej, gdzie ich uprawa jest najbardziej rozpowszechniona.  Dla niektórych są jeszcze mało znane. A szkoda!

Słodki smak, jak można się domyślić, zawdzięczają bataty dość dużej zawartości cukru (gdzieś, nie pamiętam już gdzie, czytałam, że około 3%). 100g surowych batatów zawiera (opieram się na nieśmiertelnej Wikipedii) około 111 kcal, 69g wody, 24g węglowodanów, 1,6 g białka, błonnik, witaminy A, C, E, K, oraz z grupy B, wapń, cynk oraz potas. Jak widać są bardzo pożywne.

Bataty przypominają mi trochę dynię, trochę marchewkę. Sama nie wiem czemu. Pewnie przez ich charakterystyczną słodycz.

Czasami je wykorzystuję zamiast dyni, a czasami zamiast ziemniaków.

Można je gotować, piec, smażyć, robić z nich puree. Przyrządzać w stanie obranym jak i ze skórką. Smakują doskonale z rybą i białym mięsem np. kurczakiem lub indykiem przez co często są wykorzystywane jako dodatek lub nadzienie do indyka na Święto Dziękczynienia w USA. Ugotowane lub upieczone i pokrojone w kostkę lub w formie klusek (np. gnocchi lub kopytka) pasują świetnie do makaronów i sałatek. Według Wikipedii, w Azji bataty są również wykorzystywane do przyrządzania deserów i napojów alkoholowych a ich liście są przyrządzane jak szpinak.

Sama nie przyrządzam batatów zbyt często, ale je lubię, bo są wszechstronne w wykorzystaniu, są smaczne i nadają potrawom niecodzienny smak.